Written by 8:26 am Technologie

Hale produkcyjne stalowe z suwnicami – najważniejsze informacje

Część hal produkcyjnych wyposaża się w suwnice, czyli urządzenia, które pozwalają na szybki transport ciężkich ładunków na terenie obiektu. Dzięki zastosowaniu suwnic procesy technologiczne przebiegają sprawniej i w efekcie firma jest w stanie wytwarzać więcej w krótszym czasie. Trzeba jednak pamiętać, że te elementy znacząco wpływają na konstrukcję hal stalowych.

W halach produkcyjnych oraz produkcyjno-magazynowych montuje się suwnice, żeby odciążyć pracowników, a jednocześnie łatwiej przenosić zarówno mało-, jak i wielkogabarytowe elementy tam, gdzie są aktualnie potrzebne. To wygodne rozwiązanie, które przyspiesza pracę oraz wpływa na bezpieczeństwo.

Należy tylko pamiętać, że decyzję o wstawieniu suwnicy trzeba podjąć na etapie projektowania obiektu. Dlaczego? Ponieważ hale produkcyjne z suwnicami muszą mieć większą odporność na obciążenia niż te bez nich.

Suwnica a konstrukcja hali stalowej

Obiekty stalowe produkcyjne wytrzymują obciążenia własne, technologiczne oraz będące efektem warunków atmosferycznych, np. opadów śniegu lub deszczu. Do technologicznych zalicza się nie tylko instalacje sanitarne, tryskaczowe czy fotowoltaiczne montowane na dachu i pod nim, lecz także dodatkowe urządzenia takie jak suwnice.

Suwnica wraz z przenoszonym ładunkiem wywołuje obciążenie dynamiczne, które przekazywane jest na ramy główne konstrukcji. Jeśli nie będą one wystarczająco wytrzymałe, hale do produkcji i magazynowania mogą ulec zniszczeniu. Dlatego przy projektowaniu i budowaniu obiektów z suwnicami warto zdać się na doświadczonych generalnych wykonawców takich jak np. Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/).

Jak dobrać suwnicę do hali magazynowej?

Suwnica powinna zostać dobrana do potrzeb firmy, która planuje z niej korzystać. Najistotniejsze jest, aby przemyśleć, jaka musi być wymagana wysokość podnoszenia elementów, jak długiego toru jazdy potrzebuje inwestor i jakiego udźwigu maksymalnego oczekuje.

Ten pierwszy parametr znacząco wpływa na koszty budowy hali, bo od niego zależy wysokość ściany bocznej obiektu.

Uwaga: w niektórych przypadkach montuje się nie jedną, ale kilka suwnic, które działają albo w tandemach, albo osobno.

Rodzaje suwnic

Hale do produkcji mogą być wyposażone w suwnice jednodźwigarowe – oparte o pojedynczą belkę nośną, dwudźwigarowe – oparte na dwóch belkach lub wielodźwigarowe – oparte na kilku belkach.

Oprócz tego urządzenia dzieli się m.in. ze względu na sposób sterowania (suwnice sterowane z kabiny, z poziomu roboczego, zdalnie albo automatycznie) oraz ze względu na przeznaczenie (suwnice uniwersalne, suwnice procesowe dedykowane do konkretnych procesów technologicznych np. chwytakowe, wsadowe, kleszczowe, łapowe).

Najważniejszy podział z punktu widzenia projektantów hal stalowych dotyczy konstrukcji suwnic. Wyróżnia się urządzenia:

  • pomostowe – inaczej natorowe; składają się z kratownicowego pomostu belkowego toczącego się po szynach i mają prywatny tor jezdny
  • bramowe – inaczej bramownice; mają pomost zawieszony na dwóch bocznych mostach wiążących dwie bramy lub więcej
  • półbramowe – część nośna konstrukcji opiera się po jednej stronie bezpośrednio na torze jezdnym zaś po drugiej na estakadzie
  • wspornikowe – część konstrukcji nośnej ma kształt wspornika
  • kolumnowe – pomostowe, ale z pionowymi kolumnami.

Źródło zdjęć https://www.envato.com

Artykuł partnera

(Visited 38 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl