Written by 11:54 am Technologie, Wyróżnione

Jak założyć stronę internetową za darmo

Jeszcze do niedawna nasza firma w tej domenie internetowej (i kilku innych połączonych ze sobą) zapewniała darmowe usługi hostingowe. Serwis został uruchomiony w 2006 roku i przetrwał do 2021. Niestety z uwagi na to, że korzystaliśmy z przestarzałego oprogramowania dalsze świadczenie tego typu usług było już niemożliwe i ekonomicznie nie uzasadnione. Były momenty w których obsługiwaliśmy ponad 100 000 adresów a całość działała na wielu serwerach. Było forum dla webmasterów itd.

Serwis zakończył działalność ale w sieci działa jeszcze innych, niekoniecznie podobnych, na których da się założyć coś własnego (może nie będzie to tak mocno zaawansowane jak kiedyś php-fusion, ale czy oczekiwania są aż takie)

Moim skromnym zdaniem darmowe strony i fora dyskusyjne wyparł Facebook tworząc intuicyjne rozwiązania, które może być obsługiwane bezpośrednio z smartfona, wpisy czy to z grup czy polubionych stron wyświetlają się na tzw. ścianie, jest więc łatwo prosto i przyjemnie a najważniejsze zawsze pod ręką (w kieszeni). Nie wiem jak z wyszukiwaniem treści, z mojej perspektywy na forum dużo szybciej dało się znaleźć interesujące wątki.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdego i wymaga konta w serwisie, a te nie każdy ma lub chce mieć (bo po co?).

Jeśli obcy Ci jest html, a php, plesk, cpanel lub mysql to dziwaczne pojęcia, na dzień dzisiejszy najlepszym bezpłatnym rozwiązaniem będzie platforma WIX.com Było kiedyś jimdo które szczerze polecałem, ale tam nastąpiły zmiany, nie widzę nigdzie polskiej wersji, może gdzieś jest ukryta. W każdym razie ja na dzień dzisiejszy polecam Wix, no chyba że mnie ktoś przekona 🙂

Firma, która stworzyła Wix zaprojektowała niesamowity kreator stron internetowych z wieloma zaawansowanymi funkcjami. Jest tam nawet coś o AI, ale to teraz bardzo modne i nie sprawdzałem 😉

Jeśli chcesz stworzyć stronę za darmo kliknij w link https://pl.wix.com

Wix na dzień pisania tego artykułu ma ponad 500 (słownie pięćset, postarali się) darmowych szablonów i regularnie pojawiają się nowe. Czy prowadzisz salon kosmetyczny czy stronę parafialną z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie, a jeśli nie znajdziesz to przy odrobinie chęci zrobisz.

Na Wixie można tworzyć zwykłe/niezwykłe strony, blogi, galerie czy nawet sklep internetowy (tego ostatniego nie próbowałem jako zagorzały fan magento)

Jak by strona się rozwinęła to można zawsze wykupić pakiecik premium i podpiąć własną domenę żeby to się jakoś nazywało przyjaźniej zarówno dla człowieka jak i botów wyszukiwarek. W końcu przecież przyjdzie czas na stworzenie własnego branda 🙂

Sam edytor strony działa na zasadzie przeciągnij i upuść więc układamy wszystko jak z klocków i nie martwimy się o kwestie implementacyjne.

Jeśli jednak nie chcesz korzystać z kreatorów i wolisz mieć pełną swobodę nad tym co się dzieje lub będzie działo na stronie najlepszym rozwiązaniem będzie darmowy hosting php, trzeba pamiętam żeby była jeszcze obsługa mysql bo bez tego to będzie dużo trudniej, a lista obsługiwanych CMSów znacznie się zmniejszy.

Odkąd pamiętam darmowy hosting można znaleźć na https://pl.000webhost.com/ i spokojnie tutaj zacząć przygodę, jak już będą potrzebne większe zasoby, czy ruch się znacznie zwiększy to wystarczy skopiować pliki i można działać na płatnym serwerku z lepszymi parametrami.

Dobrze jest zainwestować 12 zł w własną domenę jak to projekt ma być więcej niż testowy, w razie W ludzie nawet nie zauważą że zmieniliście hosting, nie trzeba będzie ustawiać przekierowań czy zostawiać informacji.

Co do CMSów to najlepszy na dzień dzisiejszy moim prywatnym zdaniem będzie WordPress, prosty, łatwy przyjemny i z masą wtyczek, które zaspokoją potrzeby 90% (nie były robione żadne badania tak sobie wywnioskowałem, być może błędnie, z całą pewnością subiektywnie)

W wordpresie mamy całe mnóstwo darmowych skórek, elementora, jak człowiek dobrze poszuka to i płatne skórki nie wychodzą tak drogo, mamy evanto elements z subskrypcją na dziesiątki tysięcy skórek, zdjęć i innych wodotrysków.

Jak to ma być forum to zostaje phpbb, uniwersalny, niezbyt skomplikowany i da spokojnie radę na początek.

Oferowaliśmy punbb ale na dzisiejsze czasy nawet w tej najnowszej wersji 1.4.X jest on dość ubogi i do pełnej funkcjonalności forum będzie potrzebował wielu wtyczek.

Ten wpis to tylko początek zająłem mi 30 minut między 00:05 a 00:35, w kolejnych dniach go doszlifuje i dopiszę kilka mam nadzieję przydatnych porad.

To tylko garść informacji na początek, będę się starał aktualizować i poprawiać ten post w miarę wolnego czasu.

Musiałem coś napisać bo strona po zainstalowaniu WordPressa by wyglądała pusto 🙂

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie to na stronie można znaleźć mojego maila, nie gwarantuje że odpiszę (może kiedyś jak mi dzieci podrosną i będę się nudził po pracy) ale z całą pewnością zerknę.

Link na stronie jest referencyjny 😉

(Visited 324 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl