Written by 8:24 am Porady

Zwyżki do magazynów i sklepów wielkopowierzchniowych

Różnego typu zwyżki jednoznacznie kojarzą się z placami budowy – tam najczęściej widzi się pracujące ładowarki teleskopowe albo podesty przegubowe. Jednak to nie znaczy, że tego typu urządzenia wykorzystuje tylko branża budowlana. Coraz częściej podnośniki są wynajmowane lub kupowane do magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych oraz centrów logistycznych. Jakie rodzaje zwyżek sprawdzają się przy pracach wewnętrznych?

Sprzęt do pracy na wysokości to nie tylko ładowarki teleskopowe czy podesty przegubowe z napędem na cztery koła i dodatkowymi podporami bocznymi, lecz także podnośniki koszowe o kompaktowych rozmiarach. Te ostatnie mogą usprawnić pracę w magazynie, centrum logistycznym albo sklepie wielkopowierzchniowym, o ile przy wyborze konkretnego modelu zwróci się uwagę na kilka podstawowych kryteriów. Jakich?

Jak wybrać zwyżkę do pracy wewnątrz obiektu?

Najistotniejszy jest rodzaj napędu. Na rynku dostępne są zwyżki z silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Jeśli maszyna ma pracować wewnątrz budynku, musi posiadać napęd elektryczny zasilany przez akumulator albo sieciowo. Taki napęd nie emituje szkodliwych gazów spalinowych ani dwutlenku węgla, dlatego może być wykorzystywany także w całkowicie zamkniętych obiektach. Dodatkowo pracuje stosunkowo cicho, więc nie wpływa na poziom hałasu w hali.

Druga kwestia to wymiary. Przed wynajęciem albo zakupem podnośnika trzeba sprawdzić, jaka jest odległość między regałami – jaką szerokość mają alejki – żeby maszyna na pewno mogła przez nie swobodnie przejeżdżać. Bez problemu da się znaleźć podnośniki, które mieszczą się w drzwiach i windach, jeżeli istnieje konieczność transportu maszyny między piętrami.

To nie wszystko. Wybierając podesty ruchome do magazynu należy zweryfikować, do jakiej wysokości powinny sięgać – na ilu metrach nad poziomem podłogi znajdują się najwyższe półki albo, jeśli chce się wykorzystywać zwyżki także do prac konserwacyjnych, ile metrów dzieli podłogę i sufit. Tak zwana wysokość robocza będzie różna w zależności od modelu. Podobnie zresztą jak udźwig.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy maszyna ma niebrudzące koła. Co prawda nazwa „niebrudzące” może być myląca, bo nawet tego typu koła czasami zostawiają ślady, ale łatwo usuwa się je z każdego rodzaju posadzek.

Rodzaj wysięgnika

Zwyżki o jakich wysięgnikach najczęściej wykorzystuje się w magazynach i sklepach wielkopowierzchniowych? W większości przypadków są to podnośniki nożycowe, czyli takie, których platforma robocza jest unoszona i opuszczana dzięki mechanizmowi rozkładanych nożyc. Poruszają się wyłącznie w jednej płaszczyźnie, ale w niektórych modelach niewielki wysięg boczny można osiągnąć przez wysunięcie ruchomej części pomostu. Takie podnośniki ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).

Rzadziej wynajmuje się lub kupuje podnośniki koszowe przegubowe, które mają ramiona wyposażone w kilka ruchomych punktów. Dzięki tym ruchomym elementom mogą się zginać pod wieloma kątami i pozwalają dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, np. ominąć belki konstrukcyjne albo sieci instalacji pod sufitem. Podnośniki przegubowe przydają się wtedy, gdy wymagany jest duży zasięg boczny.

Źródło zdjęć https://www.envato.com

Artykuł partnera

(Visited 40 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl