Written by 9:41 am Porady

Produkcja elektroniki na zamówienie – jak testuje się płytki PCB?

Producenci elektroniki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą gwarantować najwyższą jakość wytwarzanych podzespołów. Od niezawodności wyprodukowanych przez nich płytek PCB będzie zależała trwałość urządzeń docelowych, w których obwody zostaną zamontowane. Żeby mieć pewność, że płytki działają bez zarzutu, przeprowadza się szereg testów. Jak wygląda testowanie obwodów drukowanych?

Każdy solidny producent elektroniki wie, że wytwarzanie najwyższej jakości podzespołów to priorytet. Od tego, czy produkt spełni normy, zależy zaufanie klientów, dobra opinia na rynku, a co za tym idzie także wyniki finansowe i możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Żeby zagwarantować, że dostarczone płytki PCB są niezawodne, przeprowadza się różne testy. Które pozwalają skontrolować właściwe ułożenie komponentów na płytkach, a które oceniają działanie gotowego podzespołu?

Testy elektryczne płytek PCB

Podstawowe testy przeprowadzane na każdym obwodzie to testy elektryczne. W trakcie mierzy się pomiary rezystancji przejścia pomiędzy punktami testowymi, a także pomiary rezystancji upływu pomiędzy każdą ze ścieżek a sąsiednimi ścieżkami. W ten sposób sprawdza się, czy nie ma przerw w ścieżkach i czy na płytce nie dochodzi do zwarć. Testy elektryczne to m.in. testy FCT i Flying Probe.

Automatyczna inspekcja optyczna (AOI)

Produkcja elektroniki na indywidualne zamówienie standardowo obejmuje również automatyczną inspekcję optyczną, nazywaną w skrócie AOI. Testy AOI polegają na porównywaniu obrazu z kamery, która porusza się nad płytkami z obrazem właściwie ułożonych komponentów elektronicznych – wzorem powstałym w fazie projektowej. Dzięki temu wykrywa się nieprawidłowości takie jak brak komponentów, ich zamiana np. na sąsiadujących miejscach oraz błędy w montażu i w lutowaniu, czego nie dałoby się zauważyć gołym okiem.

Testy ICT

Kontraktowa produkcja elektroniki czasami obejmuje również testy ICT (In Circuit Test), żeby ocenić, czy zamontowane podzespoły mają wymaganą wartość i stwierdzić, czy na płytce są obecne wadliwe komponenty. Trudność z testami ICT związana jest z koniecznością stworzenia adaptera, który zostanie wpięty w obwód oraz przygotowania oprogramowania. Zajmuje się tym m.in. firma Printor (https://printor.pl/oferta/) zajmująca się kompleksową produkcją obwodów drukowanych.

Badanie czystości jonowej

W niektórych przypadkach przeprowadza się również badanie czystości jonowej. Nie jest to standardowy test, ale produkcja elektroniki na zamówienie czasem go uwzględnia. Co sprawdza się w trakcie kontroli? Obecność elektrolitów wpływających na elektromigrację. Elektromigracja może spowodować uszkodzenie gotowego urządzenia elektronicznego, dlatego część klientów prosi o pomiar stężenia jonów na płytkach.

Testy funkcjonalne

Część producentów elektroniki oferuje również testy funkcjonalne płytek PCB. Jak sama nazwa wskazuje, podczas tych testów sprawdza się, czy podzespół albo urządzenie docelowe będzie działać zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki zastosowaniu aparatury testowej – testerów lub systemów pomiarowych – można odtworzyć warunki, w których w przyszłości ma pracować obwód.

Artykuł partnera

(Visited 63 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl