Written by 10:15 am Technologie

Profile do drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wtedy, gdy planuje się budowę domu, w którym będzie mieszkać osoba niepełnosprawna, trzeba zadbać zarówno o to, aby była w stanie bez problemu przejeżdżać przez drzwi wejściowe i balkonowe, jak i o to, żeby mogła swobodnie dostać np. do blatu w kuchni czy umywalki w łazience. Jakie parametry powinny mieć profile drzwiowe dostosowane do potrzeb ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich?

Drzwi wejściowe muszą nie tylko pasować do fasady domu, gwarantować jak najlepszą izolacyjność cieplną, chronić wnętrze przed deszczem, wilgocią oraz hałasem z zewnątrz, lecz także być funkcjonalne. Wtedy, gdy w budynku będzie mieszkać osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ostatni z wymienionych aspektów. Wówczas kluczowe staje się dostosowanie wymiarów i parametrów drzwi do jej potrzeb tak, aby mogła swobodnie wjeżdżać do domu i wyjeżdżać z niego.

Szerokość drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych

Podstawą jest wybór profili o odpowiedniej szerokości. Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych nie może być mniejsza niż 90 cm. Tu uwaga – ten wymiar odnosi się do szerokości otworu w świetle ościeżnicy, czyli tak naprawdę do szerokości przejścia. Nie należy się zatem sugerować wymiarem drzwi w ogóle, tylko tym, ile mają centymetrów pomiędzy profilami po otwarciu.

Warto dodać, że 90 cm to szerokość minimalna i tak naprawdę optymalna. Drzwi o większej szerokości będą cięższe, dlatego osobie siedzącej na wózku może być trudniej je otworzyć.

Wysokość progów w drzwiach wejściowych

Druga bardzo istotna kwestia to wysokość progów. Profile do drzwi wejściowych zazwyczaj mają dość wysokie progi, które trzeba ominąć. W przypadku osób niepełnosprawnych samodzielne przejechanie przez takie progi często okazuje się wręcz niemożliwe.

Gdy zatem wybiera się profile drzwi do domu, w którym będzie mieszkała osoba jeżdżąca na wózku, należy poszukać modeli z jak najniższymi i trwałymi progami, np. mającymi zaledwie 20 mm. Takie profile oferuje m.in. firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/drzwi-wejsciowe/. Co ważne, Gealan gwarantuje, że mimo niewielkiej wysokości progów ich drzwi wejściowe zachowują wymogi dotyczące izolacji cieplnej i szczelności.

Dodatkowe warunki techniczne

Co poza szerokością otworów drzwiowych i wysokością progów jest ważne, gdy szuka się drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych? Żeby takie osoby mogły swobodnie się poruszać i samodzielnie wyjeżdżać na zewnątrz, należy zadbać o to, aby zakres ruchu skrzydła był szerszy niż 90 stopni, wybrać jak najlżejsze drzwi i wyposażyć je w specjalne dłuższe klamki, które wymagają mniejszej siły nacisku do otwarcia. Klamki powinny być zamontowane na wysokości od 70 do maksymalnie 130 cm od podłoża – dokładną wysokość dostosowuje się do potrzeb osoby korzystającej z drzwi.

Podsumowując, profile do drzwi wejściowych dla niepełnosprawnych muszą mieć odpowiednią szerokość – minimum 90 cm, jak najniższe progi, szeroki zakres ruchu skrzydła i okucia umożliwiające łatwe otwieranie.

Artykuł partnera

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl