Written by 11:38 am Dom i ogród

Storczyki – proste w uprawie, piękne w efekcie. Jak je pielęgnować?

Storczyki należą do najpiękniejszych roślin domowych, ale potrzebują wyjątkowej opieki. Utrzymanie storczyków w zdrowiu wymaga równowagi pomiędzy podlewaniem, światłem, temperaturą i wilgotnością.

Przesadzaj storczyki co 1 do 2 lat do doniczki o rozmiar mniejszej niż obecna. Dzięki temu korzenie rośliny będą miały dużo miejsca na wzrost i rozbudowę.

Storczyki mają kiepską reputację jako trudne w pielęgnacji, ale są zaskakująco łatwe w uprawie, jeśli zna się ich podstawy. Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać storczyki, a twoje rośliny będą kwitły przez wiele lat!

Najczęstszym sposobem podlewania roślin domowych jest zanurzenie ich w zlewie lub misce z wodą. Należy jednak uważać, aby nie utopić rośliny. Zamiast tego zanurz całą doniczkę w wodzie o temperaturze pokojowej, a nie tylko korzenie.

Inną dobrą metodą podlewania orchidei doniczkowej jest wlanie odrobiny wody do poziomu poniżej górnej części doniczki i umożliwienie jej wsiąknięcia. W ten sposób kora będzie utrzymywana w stanie wilgotnym i zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu.

Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania orchidei, zależy ona od rodzaju podłoża i miejsca zamieszkania. Na przykład, jeśli mieszanka doniczkowa składa się z mchu, może wymagać podlewania co dwa lub trzy tygodnie.

Storczyki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów na świecie i mogą rozwijać się w Twoim domu, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki. Niektóre gatunki storczyków mają różne preferencje, ale wszystkie wymagają zrównoważonego środowiska światła, powietrza, wody, pożywienia i odpoczynku.

Wiele storczyków toleruje słabe oświetlenie, ale inne potrzebują jaśniejszego światła, aby zakwitnąć. Aby sprawdzić, czy storczyki otrzymują wystarczającą ilość światła, należy wykonać ten prosty test: Umieść rękę w odległości około jednej stopy od liści rośliny i zobacz, czy powstaje cień.

Jeśli ręka nie tworzy cienia, to znaczy, że roślina jest słabo oświetlona, jeśli tak, to przenieś roślinę w jaśniejsze miejsce, aż uzyskasz odpowiedni poziom światła. Następnie, można rozpocząć dodawanie świateł wzrostu do mieszanki w razie potrzeby.

Temperatura jest ważna dla zdrowia storczyków. Może ona powodować ich wzrost lub niezdrowy wygląd i może wpływać na ich zdolność do kwitnienia.

Większość orchidei preferuje ciepłe temperatury i wysoką wilgotność, dlatego najlepiej sprawdzają się w klimacie tropikalnym. Istnieją jednak pewne rodzaje, które mogą przetrwać w chłodniejszych warunkach, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Wymagania temperaturowe poszczególnych gatunków storczyków zależą od ich wysokości oraz od tego, czy rosną w naturze na małej czy dużej wysokości. Temperatura środowiska, w którym rośnie storczyk, jest ważna dla jego sukcesu, a szklarnie zapewniają idealne warunki dla wielu odmian.

Storczyki są roślinami światłolubnymi i potrzebują od 12 do 14 godzin światła słonecznego dziennie. Jeśli storczyk nie otrzymuje wystarczającej ilości światła naturalnego, pomocne będzie uzupełnienie go sztucznym oświetleniem.

Storczyki lubią umiarkowaną wilgotność (50-75%) wokół korzeni i liści. Wysoka wilgotność ułatwia storczykom wchłanianie i zatrzymywanie wody.

Niska wilgotność utrudnia im wzrost i kwitnienie. Wpływa też negatywnie na ich liście i korzenie.

Wilgotność jest mierzona na podstawie ilości pary wodnej w powietrzu. Wilgotność bezwzględna, najdokładniejsza, wyrażana jest w gramach wilgoci na metr sześcienny.

Liście roślin posiadają mikroskopijne otwory, które „wdychają” parę wodną i tlen. Te mikroskopijne pory nazywane są stomata. Kiedy roślina wchodzi w kontakt z suchszym powietrzem niż potrzebuje, zamyka te otwory, próbując zachować wodę wewnątrz liści.

Jeśli aparaty szparkowe pozostaną zamknięte, roślina będzie wchłaniać coraz mniej wody. Może to prowadzić do pomarszczenia lub zwiotczenia liści i zahamowania wzrostu.

Podsumowując storczyki to piękne rośliny domowe, ale ich pielęgnacja wymaga odpowiedniej równowagi podczas podlewania, oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza. Regularne podlewanie, zapewnienie jasnego, ale rozproszonego światła, umiarkowanej temperatury oraz nawilżanie liści i korzeni to kluczowe elementy pielęgnacji storczyków. Ważne jest utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy tymi czynnikami, aby storczyki rosły w zdrowiu i kwitły przez długi czas.

Image by Mike Darger from Pixabay

(Visited 20 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl