Prowadzenie firmy to marzenie wielu osób. Jednak własny biznes to nie tylko szansa sporych dochodów i satysfakcja, ale również mnóstwo obowiązków. Kontrola sprzedaży, dbanie o zasoby w firmie, skuteczne przekazywanie informacji, dopilnowanie spraw kadrowych i księgowych – te i wiele innych kwestii spoczywa na barkach właściciela lub zarządu firmy.
Ciężko jednak wszystkie te tematy dopilnować bez odpowiedniego wsparcia, na przykład w postaci wygodnego w obsłudze programu komputerowego. Przykładem takiego programu są systemy ERP. Dziś opowiemy Ci, dlaczego wdrożenia systemów ERP w firmach są takie ważne!
Co to jest ERP?
Systemy ERP, czyli z języka angielskiego Enterprise Resource Planning, to w wolnym tłumaczeniu systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Jako zasoby rozumie się bowiem nie tylko produkty wytwarzane czy sprzedawane przez firmę, ale również jej pracowników, własności intelektualne, obracaną gotówkę, logistykę i wiele innych elementów, które składają się na przedsiębiorstwo.
Systemy ERP zostały stworzone po to, aby w jednym miejscu skupiać wszystkie dane i procesy firmy. Umożliwia to nie tylko usystematyzowanie owych procesów, ale również przejrzysty dostęp do danych, który znacznie ułatwia przeprowadzanie analiz i generowanie raportów, a tym samym – pozwala na podejmowanie świadomych decyzji biznesowych.
Dlaczego warto wdrażać systemy ERP w przedsiębiorstwach?
Odpowiadając krótko: ponieważ jest to bardzo duże ułatwienie w prowadzeniu firmy i rozwiązanie zapewniające wygodę jej pracownikom. Co dokładnie usprawniają programy ERP?
- Umożliwiają integrację procesów biznesowych – integrują różne obszary działalności firmy, takie jak finanse, zarządzanie magazynem, produkcja, sprzedaż, kadry i finanse, co umożliwia płynny przepływ danych między działami.
- Zwiększają efektywność pracowników i firmy – pozwalają na automatyzację wielu rutynowych, żmudnych zadań (np. generowanie raportów, faktur), co eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania danych. Jest to duża oszczędność czasu, a także zmniejszenie ryzyka błędów.
- Poprawiają kontrolę nad firmą – dzięki dostępowi do aktualnych danych (np. finansów, stanu magazynu i produkcji, dostępności kadr, obłożenia pracowników) w czasie rzeczywistym, zarząd firmy może podejmować bardziej świadome decyzje i lepiej planować dalsze działania.
- Usprawniają obsługę klienta – systemy ERP pozwalają na lepsze zarządzanie danymi klientów, a także zamówieniami i historią transakcji. To umożliwia szybszą obsługę klientów i dostosowanie oferty do ich potrzeb.
- Ułatwiają działania wymagające zgodności z przepisami – w niektórych branżach istnieją specjalne regulacje i wymogi prawne dotyczące prowadzenia działalności. System ERP może pomóc w spełnieniu tych wymogów poprzez monitorowanie i raportowanie odpowiednich danych.
Jaki program będzie najlepszy dla Twojej firmy i jak go wdrożyć?
Istnieje sporo różnych systemów ERP od różnych twórców, jednak najlepiej zaufać produktom sprawdzonej firmy, mającej wieloletnie doświadczenie, takiej jak COMARCH. Firma ta oferuje systemy ERP skrojone specjalnie do potrzeb dużych, średnich i małych firm, a także ogromnych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Tworzy też oprogramowania dopasowane do rozmaitych branż.
Aby wybrać odpowiedni program i przeprowadzić jego wdrożenie w firmie przyda się jednak specjalista, najlepiej renomowany, polski partner COMARCH, np. https://gecos.pl.
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?
Firmy zajmujące się sprzedażą oraz wdrożeniami systemów ERP pomagają wybrać odpowiedni system, ale również przeprowadzają ich wdrożenia w przedsiębiorstwach, w profesjonalny sposób szkoląc kadry.
Dodatkową zaletą korzystania z profesjonalnej pomocy jest fakt, że firmy takie oferują zwykle również outsourcing IT. Opieka serwisowa ERP, pomoc w skalowaniu programu do rosnących potrzeb firmy i rozwiązywanie wszelkich problemów na bieżąco to niezwykle potrzebne wsparcie w działaniu firmy, a jeśli jest robione przez profesjonalistę „z zewnątrz”, kosztuje znacznie mniej – nie jest bowiem konieczne zakładanie działu IT, a tym samym ponoszenia kosztów generowanych przez pracowników, zakup sprzętu itp.
Artykuł partnera
Źródło zdjęć https://www.envato.com