Written by 7:26 pm Porady

Zestaw przetrwania – czy jego przygotowanie ma sens?

Przygotowanie zestawu przetrwania kojarzy nam się z ryzykiem wybuchu wojny. Myślimy o takim zestawie zwykle w kontekście konieczności ucieczki. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy z faktu, że tego typu zestaw może nam się przydać nawet w mieście, gdy dojdzie np. do awarii ogrzewania czy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mowa o zestawie, który może być potrzebny na wypadek wystąpienia kataklizmów i katastrof naturalnych. Jakie znaczenie ma przygotowanie plecaka lub torby, w którym znajdą się odzież na przebranie, prowiant czy podstawowe środki medyczne? A jeśli już chcemy przygotować zestaw przetrwania, to jak dobrać jego zawartość?

Zestaw przetrwania – dlaczego warto mieć go pod ręką?

Choć survival kojarzymy z umiejętnością przetrwania w warunkach napotkanych w odległych rejonach, np. w dżungli, to jednak pod tym pojęciem kryje się znacznie więcej. Chodzi bowiem o umiejętność poradzenia sobie w różnych miejscach, nawet w mieście, ale w sytuacjach kryzysowych. W grę wchodzi przetrwanie we własnym mieszkaniu czy domu, będąc na zewnątrz i nie tylko.

Przygotowany zestaw przetrwania może się zatem przydać, gdy przez długi czas nie będzie dostępny prąd, ogrzewanie, zabraknie wody czy jedzenia. Ponadto w sytuacji, gdy utkniemy na środku pustej drogi, daleko od cywilizacji. Stworzenie indywidualnie dobranego zestawu na wypadek kryzysowych sytuacji to zatem dobre rozwiązanie i – mówiąc najprościej – odpowiedzialne myślenie. Wzięcie pod uwagę zabezpieczenia zarówno siebie, jak i bliskich.

Jak stworzyć zestaw przetrwania?

Tworząc zestaw przetrwania, warto wziąć pod uwagę różne sytuacje, w których możemy się znaleźć. Należy także uwzględnić własne potrzeby, a także te związane z bliskimi. Dobrze jest być przygotowanym także na to, że kryzysowe momenty mogą się wydarzyć, gdy będziemy we własnym domu, ale i na drodze czy podczas urlopu w odległym miejscu.

Należy mieć na uwadze wagę wybieranych rzeczy, które mają się zmieścić w plecaku czy torbie, a także możliwość szybkiego ich zastosowania. Przydatne i praktyczne rzeczy do przetrwania można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/.

Co zapakować i umieścić w zestawie przetrwania?

Zadbajmy o odzież i bieliznę na zmianę, które sprawdzą się niezależnie od pory roku. Pamiętajmy o zapasie wody i jedzenia, rezygnując jednak z wody w ciężkich i nieporęcznych butelkach, a także jedzenia, które jest wymagające w przygotowaniu. Postawmy raczej na filtry do wody, porcje wody w saszetkach i specjalne racje żywnościowe.

W zestawie przetrwania musimy znaleźć miejsce na źródło ognia i światła, np. zapałki i latarkę. Przydadzą się kompas i radio na baterie wraz z ich zapasem, ponadto plan ewakuacji. Nie możemy się obejść bez środków opatrunkowych i podstawowych leków, włączając w to te, które przyjmujemy na stałe.

Nasz podstawowy zestaw przetrwania nie musi zawierać mnóstwa rzeczy. Ma być on przede wszystkim praktyczny i uniwersalny. Chodzi o to, aby na wszelki wypadek zabezpieczyć siebie czy bliskich.

Artykuł partnera

Zdjęcie : Pixabay.com

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl