Alkoholizm to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Nie jest to problem, który można zignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. W tym artykule skupimy się na jednej z metod leczenia alkoholizmu, a mianowicie na wszywkach alkoholowych. Dowiesz się, czym są wszywki, jak działają, jakie są ich zalety, oraz kto może skorzystać z tej metody leczenia.
Czym są wszywki alkoholowe?
Kiedyś powszechnie używaną nazwą wszywek był „Esperal”. Wzięła się ona od nazwy preparatu stosowanego właśnie do walki z alkoholizmem. Dziś nie ma go już w sprzedaży, ale nazwa jest w dalszym ciągu w powszechnym użyciu.
Wszywki alkoholowe to niewielkie tabletki, które zawierają substancję znaną jako disulfiram. Procedura polega na wszczepieniu tych kapsułek pod skórę pacjenta, zazwyczaj na pośladku lub pod łopatką, aby utrudnić pacjentowi dostęp i próby wyjęcia ich. Disulfiram jest substancją, która ma zdolność wywołania nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu. Te objawy mogą obejmować nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, dreszcze czy skoki ciśnienia.
Jak działają wszywki alkoholowe?
Wszywki alkoholowe działają na zasadzie odstraszania pacjenta od spożywania alkoholu. Kiedy pacjent ma wszywki, wie, że jeśli sięgnie po alkohol, doświadczy nieprzyjemnych objawów. Jest to rodzaj „blokady”, która ma na celu zniechęcenie do picia.
Podczas procedury, wykonywanej przez lekarza, pod skórę pacjenta wszczepia się 8-10 tabletek zawierających disulfiram. Rozpoczynają one stopniowe uwalnianie tej substancji do organizmu, zaburzając proces metabolizmu alkoholu. Zabieg ten można wykonywać raz na 8 miesięcy. Disulfiram jest również dostępny w formie tabletek doustnych. Jednak nie jest to tak skuteczne narzędzie jak wszywka, gdyż uzależniony pacjent może po prostu nie chcieć zażyć go w tej formie.
Działanie disulfiramu polega na zakłóceniu procesu metabolizmu alkoholu w organizmie. Gdy osoba wypije alkohol, disulfiram powoduje gromadzenie się toksycznego aldehydu octowego w organizmie, co objawia się wymiotami, bólem głowy i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlatego osoba z wszywkami alkoholowymi musi unikać alkoholu, aby uniknąć tych niepożądanych efektów. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu może wywołać przykre następstwa dla osoby z wszywką. Dlatego nie mogą one spożywać nawet produktów spożywczych zawierających śladowe ilości tej substancji, takich jak sosy, ocet, słodycze z alkoholem, syropy na kaszel, a także używać niektórych kosmetyków.
Zalety wszywek alkoholowych:
1. Skuteczność: Wszywki alkoholowe w połączeniu z terapią są skuteczną metodą zapobiegania spożyciu alkoholu. Działa to na zasadzie pewności konsekwencji – pacjent wie, że picie alkoholu będzie wiązało się z nieprzyjemnymi skutkami.
2. Pomoc w zachowaniu trzeźwości: Dla niektórych osób wszywki alkoholowe pomagają w utrzymaniu trzeźwości, zwłaszcza jeśli wcześniej miały trudności w samodzielnym powstrzymywaniu się od picia alkoholu.
3. Niska inwazyjność: Procedura wszczepienia wszywek jest stosunkowo mało inwazyjna i nie wymaga długotrwałej hospitalizacji.
Kompletną pomoc związaną z zabiegiem wszczepienia wszywki alkoholowej uzyskasz w oddziałach Alkokliniki znajdujących się w takich miastach jak Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Gryfice czy Stargard. Na ich stronie internetowej: https://alkoklinika.com znajdziesz wszelkie informacje związane z tą procedurą oraz tym jak do niej przystąpić.
Kto może skorzystać z wszywek alkoholowych?
Wszywki alkoholowe mogą być skuteczną pomocą w leczeniu dla osób, które chcą zachować trzeźwość, ale mają trudności z samodzielnym powstrzymywaniem się od picia alkoholu. Są szczególnie przydatne dla tych, którzy mają historię nawrotów i problemów z utrzymaniem trzeźwości.
Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby uczulone na disulfiram, cierpiące na poważne schorzenia układu krążenia i osoby cierpiące na niektóre zaburzenia psychiczne.
Wszywki alkoholowe mogą być również stosowane jako część kompleksowego planu leczenia alkoholizmu. Wspierające terapie psychologiczne i grupowe mogą wspomagać proces leczenia i pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami uzależnienia.
Wszywki alkoholowe to skuteczna metoda zapobiegania spożyciu alkoholu, działająca na zasadzie odstraszania poprzez wywoływanie nieprzyjemnych objawów. Jednak warto pamiętać, że są one tylko jedną z wielu dostępnych metod leczenia alkoholizmu. Uzależnienie od alkoholu to złożona choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy. Zachęcamy wszystkich, którzy zmagają się z alkoholizmem, do skorzystania z pomocy specjalistów i terapeutów, którzy pomogą w procesie wyjścia z nałogu. Niezależnie od wybranej metody, wsparcie i profesjonalna opieka są kluczem do powrotu do zdrowego i trzeźwego życia.
Źródło zdjęć https://elements.envato.com
Artykuł partnera