Written by 1:10 pm Rozrywka

Jak gra w szachy wpływa na Twój mózg

Szachy to gra, w którą ludzie grają od setek lat, ale jak wpływa ona na Twój mózg? Oprócz tego, że szachy są przyjemnym i wymagającym sposobem na ćwiczenie umysłu, mogą być również świetnym narzędziem do poprawy zdrowia psychicznego.

Podczas gry w szachy gracze muszą skupić się na ruchach przeciwnika i tym, co może on zrobić w przyszłości. Wymaga to od nich koncentracji na planszy i ich działaniach, umiejętności, która może być pomocna w innych działaniach związanych ze szkołą, takich jak nauka do sprawdzianów lub pisania wypracowań.

Koncentracja jest kluczową częścią gry w szachy, ponieważ gra toczy się czasami przez długi czas, a rozproszenie uwagi może zrujnować efekt końcowy. Najlepsi szachiści wiedzą, że nawet najmniejsze rozproszenie uwagi może oznaczać utratę figur w grze, więc muszą być bardzo skoncentrowani na ruchach i decyzjach przeciwnika.

Pamięć jest kolejnym ważnym aspektem szachów, ponieważ wymaga od gracza zapamiętania ruchów przeciwnika, tego co robił w przeszłości oraz wszelkich strategii, które może zastosować.

Nauka kreatywnego myślenia to kolejna korzyść z gry w szachy. Gra angażuje obie strony twojego mózgu, logiczną i kreatywną. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które zmagają się z kreatywnością w życiu codziennym.

Gra w szachy to świetny sposób na rozwijanie umiejętności poznawczych takich jak rozwiązywanie problemów, rozumowanie i szybkość przetwarzania. Jest to również świetny sposób na wzmocnienie pamięci i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.

Kiedy myślisz krytycznie, masz większe szanse na dokonywanie dobrych wyborów i unikanie złych. Dzieje się tak, ponieważ szachy stymulują korę przedczołową, która jest odpowiedzialna za racjonalne myślenie, samokontrolę i zdrowy osąd.

Jest to ostatnia część mózgu, która się rozwija, więc ważne jest, aby rosła i wzmacniała się w zdrowy sposób. Silna kora przedczołowa pozwoli Ci mieć wyższe IQ i podejmować lepsze decyzje w przyszłości.

Zwiększona aktywność mózgu może również prowadzić do stanu flow, czyli sytuacji, w której doświadczasz całkowitego skupienia i poczucia spełnienia. Ten stan umysłu może być bardzo korzystny dla tych, którzy cierpią na depresję, lęk lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym.

W szachy z komputerem można całkowicie za darmo i bez żadnej rejestracji zagrać na stronie szachyonlinezadarmo.pl Jest to jedna z lepszych opcji jeśli chodzi o naukę gry, nie musisz mieć nawet prawdziwego przeciwnika a komputer nie pozwoli ci nieprawidłowo ruszać pionkami. W szachy online możesz też grać o każdej porze dnia i nocy.

Image by ha11ok from Pixabay

(Visited 94 times, 1 visits today)
Close
VGH.pl