Marzysz o tym, aby w Twoim ogrodzie powstała nowa przestrzeń – taka, w której zaznasz relaksu? Rozważ budowę basenu przydomowego. W obecnych czasach coraz więcej właścicieli decyduje się na to, ponieważ nie jest to trudne dzięki łatwej dostępności technologii czy chociażby materiałów. Dodatkowo taki element w ogrodzie może znacząco zwiększyć walory nieruchomości. Jak zbudować basen w ogrodzie? Sprawdź to!
Jak przebiega budowa basenu w ogrodzie?
Podejmując decyzję o zbudowaniu basenu w ogrodzie, musisz wiedzieć, że niezbędne będą liczne roboty ziemne. Istotne jest też to, jaki to ma być rodzaj basenu. W przypadku basenu z betonu należy rozpocząć od wykopania dołu w ziemi. Następnym krokiem jest przygotowanie dna. Tutaj konieczne jest zastosowanie podsypki żwirowej, zbrojenia stalowego, a następnie zalanie całości betonu.
To z kolei umożliwia ekspertom z firmy Szczucki przejście do kolejnych etapów, czyli wymurowania niecki basenu i tynkowania ścian. Po tych pracach czas na zainstalowanie rozmaitych elementów takich jak np. dysze czy oświetlenie. Następnie pozostaje izolacja zewnętrznych ścian basenu i okładzin wewnętrznych, a także prace przygotowawcze na terenie wokół basenu i w końcu wypełnienie go wodą. Przy budowie przydomowego basenu ważne jest zadbanie o każdy najmniejszy detal inwestycji, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Czy wykopanie basenu wymaga pozwolenia na budowę?
Podczas planowania zagospodarowania terenu wokół domu nie wolno zapominać o przepisach. Czy budowa basenu przydomowego wymaga pozwolenia na budowę? Prawo jasno informuje, że jeśli zbiornik ma powierzchnię powyżej 50 m², konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli basen ma być mniejszy, można go stworzyć w dowolny sposób tylko na zgłoszenie zamiaru budowy basenu. Warto podkreślić, że ubieganie się o pozwolenie na budowę nie jest skomplikowane i przebiega tak samo, jak w przypadku innych obiektów budowlanych.
Ile kosztuje budowa basenu przydomowego?
Zanim podejmiesz finalną decyzję o budowie basenu przydomowego, chcesz się upewnić, że stać Cię na to? W takim razie musisz wiedzieć, że koszt jest zależny od wielkości basenu, ale można zamknąć się w 30-40 tysiącach złotych. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj niecki, kształt, rozmiar czy zastosowane udogodnienia. Należy wziąć pod uwagę również to, że utrzymanie przydomowego basenu nie jest tanie. Pojawiają się bowiem liczne koszty dodatkowe takie jak np. pompy i filtrowanie, środki do uzdatniania wody i dezynfekcji czy chociażby folia ochronna. Zazwyczaj utrzymanie basenu kosztuje kilka tysięcy za sezon.
Artykuł partnera